2421/253
"Musselmalet" porcelæn dekoreret i blåt. Ca. 1800. Royal Copenhagen. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2421/201
"Musselmalet Riflet" seks dele porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2421/202
"Musselmalet" rund terrin af porcelæn dekoreret i underglasur blå. Den Kongelige Porcelainsfabrik, ca. 1820. Diam. 23 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2421/185
“The Colonial Coffee Service” af porcelæn. Royal Copenhagen. (14).
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2421/193
Frugtkurv af porcelæn, dekoreret i farver og guld en chinoiserie med våbenskjold. Sign. Christine Cano pintado a mano by Nelson. Spanien 20. årh.s beg.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/186
Stor figur af porcelæn i form af dansende kvinde. Volkstedt Rudolstadt. Tyskland. H. 78 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2421/181
"Musselmalet Helblonde" frugtskål af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 1061. Royal Copenhagen, 1898-1922. Diam. 22,5 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2421/175
"Perlestellet" isklokke af udekoreret porcelæn. Den Kongelige Danske Porcelainsfabrik. H. 28 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2421/157
Fransk tallerken af porcelæn, dekoreret i farver og guld med landskab, 19. årh. Diam. 24 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2421/123
"Flora Danica" to dybe tallerkener af porcelæn. Den Kongelige Porcelainsfabrik, 19. årh.s slutning. Diam. 24,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2421/87
"Musselmalet Halvblonde" middagsdele af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (14)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2421/63
To spanske lågkrukker af porcelæn, dekorerede i farver og guld en chinoiserie med våbenskjold. Sign. Christine Cano Pintado a mano by Nelson. Beg. 20. årh. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2421/21
Arnold Krog: "Musselmalet Helblonde" opsats af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 1011-1012. Royal Copenhagen, 1898-1922. H. 24 cm Diam. 29 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK